Виктор Пасков си отиде преди 12 години, не дочака 60-год. юбилей

25.04.2021 24 часа
Една от последните снимки на Виктор Пасков, правена от известния фотограф Иво Хаджимишев
Една от последните снимки на Виктор Пасков, правена от известния фотограф Иво Хаджимишев Иво Хаджимишев

Писателят си отиде преди да навърши 60 г.

Когато Виктор Пасков (1949-2009 ) отиде при онзи, “който е на небето”, беше Светли четвъртък - така се бяха наредили преди 11 г. дните преди Възкресението Христово.

Положиха го до приятеля му Христо Калчев в Алеята на бележитите творци малко след Великден... През същата тази 2009 г. щеше да има юбилей - 60-годишнина. Отиде си от рак на белите дробове.

Обичаше музиката, обичаше прозата и поезията, но почти не издаваше стиховете си.

Не забравяй за хумуса,

който създава,

не след дълго ти

пак ще си хумус.

В къс от делва - от древната

глина направена,

ще си спомен за мед

и за кумис.

Виктор Пасков

Из неиздадена стихосбирка

А музиката? Кога се отдалечава от своето първо призвание? Дори тежката артилерия на британската преса -

в. “Таймс” публикува

статия за кончината

на Виктор Пасков

“Виктор Пасков бе българин с много таланти и темпераментен нрав”, започва статията. “Таймс” преразказва биографията на Пасков - ученическите му години в София, студентските в Лайпциг, заниманията с джаз - тази “разрешена, но не и насърчавана от източногерманските комунистически власти музика”, което принудило бъдещия писател да си търси по-сигурни доходи. Следват редове за работата на Пасков като оперен певец, композитор и музикален критик. Най-много място вестникът е отделил на творческите и литературните успехи на писателя, като се споменават книгите му “Невръстни убийства” и незабравимата “Балада за Георг Хених” - “всеобщо призната за най-силната му творба”.

“Пасков никога не е крил политическите си пристрастия - продължава “Таймс”, - той заклейми яростно бомбардировките на НАТО над Сърбия през 1999 г. и не се страхуваше да критикува българските власти още преди падането на комунизма през 1989 г.”

Малко известен е фактът, че е пял като басбаритон 12 години по най-големите оперни сцени в Европа. Но не и у нас.

“Ако искаш да си военен - бъди генерал. Ако искаш да си свещеник - бъди папа." Казала го е майката на Пабло Пикасо. Аз искам да съм Пикасо в това, което правя. Не искам да бъда на средно ниво в нищо.” Това са думите, с които Виктор Пасков обяснява отказа си от музикалните занимания в полза на писането.

“Моля те, уреди ми

погребението!”

Това чул по телефона около 17 ч на 16 април 2009 г. издателят Иван Гранитски. Такава била последната молба на писателя Виктор Пасков, която изрекъл, едва дишайки, от болницата в швейцарския град Берн. Там 2 часа по-късно издъхнал... Той често говори за смъртта, дори флиртува с нея.

Скоротечно го стопил рак на белите дробове. С него се опитали да се борят лекарите във Военна болница. Специалисти от друга клиника предупредили, че има опасност от тромбофлебит. Накрая останало последното спасение - химиотерапията в швейцарска болница. Лечението било уредено от външно министерство, защото Виктор Пасков беше в последните години съветник по културата в посолството ни в Швейцария. Уви, тази лекарска намеса дошла твърде късно. Ракът вече бил в последна фаза, поразил цялото му тяло.

Той няма роднини в България. Иван Гранитски и група приятели на писателя поемат организацията по погребението.

“Ние, близките му приятели, знаем, че неговото слово ще продължи да защитава духовните територии на Отечеството, ще продължи да облъчва с талант, добротворност и достойнство”, пише в писмото, подписано от Георги Първанов, Антон Дончев, Боян Биолчев, Валери Петров, Вежди Рашидов, Дончо Цончев, Иво Хаджимишев, Любомир Левчев, Николай Стоянов, Панко Анчев, Стефан Цанев и др.

Сред най-известните произведения на Виктор Пасков са “Невръстни убийства”, “Балада за Георг Хених”, публикувана във Франция през 1989 г. и отличена с Голямата литературна награда на Бордо (Франция). Преведена е и в Англия, Германия, Испания, Полша, САЩ, Русия, Чехия, Словакия, Швейцария. Автор е и на романите “Ций Кук”, “Германия - мръсна приказка”, “Алилуя”, “Аутопсия на една любов”, на киносценариите “Ти, който си на небето”, “Индиански игри”, “Пльонтек”, “Духове”.

“Спомням си, че веднъж на въпроса защо винаги се връщам в България, отговорих: за да имам възможността да я напусна отново. После разбрах, че този парадокс е далеч от истината. България не може да я напуснеш. Където и да идеш, ти ще си създадеш твоите 4 квадратни метра България” - казва Пасков в интервю от 2001 г.

Приятелите му си спомнят една шега - Виктор сам си написал епитафия. “Поспри се, страннико смутен,/ и погледни със поглед ласкав/ кенефът, в който е стаен/ духът на Виктор Пасков.” Оформил я на бял лист със своя снимка и кръст, но разбрал, че е стигнал твърде далече. Оттогава не предизвиквал оная с косата, но все пак тя го настигна...

В интервю за “24 часа”, дадено 10 месеца преди кончината му на въпроса дали е доволен от новата си книга, Виктор Пасков отговаря така: “Не.

Не дай си боже

някога да ми хрумне,

че съм доволен

от която и да е

моя книга

Това означава, че съм стигнал до мъртвата точка, до която много често стигат българските писатели. Ако изпаднеш в това самозаблуждаващо се чувство на доволство, си се лишил от много по-важното чувство на самокритичност. Дай боже никога да не съм доволен, никога да не дойде моментът, в който да кажа като класика: “Точка. Свърших!”.