Умирайки, Светлана Цветкова рисува “Полковникът птица”

06.07.2020 Бойка Асиова
Рисунки за костюмите към комичната опера
Рисунки за костюмите към комичната опера

Светлана Цветкова живя кратко, но страхотно интензивно. Едва 47 години....

Последните скици на художничката - известен сценограф, са за "Полковникът птица" от Христо Бойчев. Постановката е в Германия. Правени са в Университетската клиника в Майнц, където на 31 май 2001 г. Светлана умира от левкемия.

Житейският път на Светлана отрано е белязан с емоционално и географско движение. Родена в Берн през 1954 г., където баща й Борис Цветков е дипломат. Когато майка й Росица Емануилова пее в Берлинската държавна опера, Светлана играе в детска градина в ГДР.

Учи в Алжир, София, Франция, събира опит в Ню Йорк. Завършва специалност сценография в Държавния институт по изкуствата в Берли - Вайсензее (ГДР).

"Но може би решаващ е контактът с леля й Васка Емануилова (известна наша скулпторка - бел.ред.). В годините до завършването на Френската гимназия в София Светлана често гостува в нейното ателие. Поетото с майчиното мляко познание за театъра, както и примерът и ореолът на известната леля определят художественоизобразително театрално решение за професионалния й път". Така мисли съпругът й Дирк Фрьозе, самият той реализирал се в много измерения на театъра.

В своето творчество Светлана взема висок тон и го поддържа до края на живота си. Винаги е била благодарна, че от българската сцена е получила заряд, който я прави устойчива по чуждите подиуми. Навремето Леон Даниел я привлякъл в трупата на театър "София". Директор тогава е писателят Кольо Георгиев. Светлана е работила успешно с Вили Цанков, Николай Ламбрев, Пантелей Пантелеев.

И днес сред театралите у нас името на Светлана се помни и се свързва с нещо силно, красиво, интересно и неуморимо. Много често си говорим за нея, казва Роза Радичкова, драматург на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Работила е и с Димитър Гочев, отдавна признато име в Германия.

В професионалния си живот Светлана Цветкова е осъществила около 100 спектакъла - количество, респектиращо дори за автори с много по-дълъг стаж. С качество, характерно за малцина - индивидуален стил.

"Светлана Цветкова - живот през рисунката", която вече е факт, е книга на български и немски език. Съдържа рисунки, скици, проекти на декори и костюми от най-ранните прояви на Светлана Цветкова до последните работи преди кончината й. Анализът на творчеството на театралната художничка е от Дирк Фрьозе, неин съпруг - инициатор и съставител на това издание.

Той сподели, че ще дари монографията на Театралния музей в Германия, защото смята, че творчеството на съпругата му има място в него и ще бъде полезна за бъдещи театрали и изследователи. Не пести гордостта си, че българската художничка, неговата любима съпруга е приета с голям интерес в театралния свят на Германия. Виталният дух, струящото чувство за хумор, модерният сценографски прочит на велики немски, руски, български и световни автори страхотно допаднали в културната европейска страна и там я смятат за свой творец.

Заради високата й литературна подготвеност и категоричен талант я забелязали веднага. На театралния фестивал в Хага тя прави силно впечатление със сценографията и костюмите във "Филоктет" от Хайнер Мюлер, поставена от Димитър Гочев в театър "София". Веднага получила покана като гост-сценограф в Дармщад и Крефелт. Скоро след това я ангажирали за постоянно. Светлана Цветкова е била предпочитана от най-известни режисьори. Понякога работела по две пиеси едновременно.

Пътувала постоянно до различни театри в Берлин, Дрезден, Хановер, Кьолн, Бремен, Бон, Дюселдорф, Франкфурт.

Поставяла е в Национален театър "Дьо ла Колин" в Париж, в швейцарския град Базел. Последната й постановка е в най-големия немскоговорящ театър във Виена "Академи", филиал на легендарния Бургтеатър.

"Свободни, живи и необременени от клишета - рисунки с остра и дълбока характеристика", казва за нейните работи акад. Светлин Русев.

"Светлана бе една тайна сензация. Тя живееше живота с голяма яснота, нямаше нищо смътно, неуловимо за себе си... Думите на Светлана "Животът е истинска радост", казани сякаш измежду другото, се запечатаха в сърцето ми",убеден е за дарбата й унгарският режисьор Андраш Фричай Кали Сон.

"През своите седем български сезона Светлана осъществи 20 сценографски проекта. Беше много самостоятелна, не знам - може би краен индивидуалист по природа, - но заедно с това обичаше екипната работа. Можеше да бъде рязка и уморително настоятелна, когато искаше да осъществи намеренията си, но и отзивчива и топло предразполагаща в отношенията с приятелите", е мнението на видният драматург Константин Павлов за художничката.

А Димитър Гочев смята: "Трудното, но прекрасно търсене на възможни театрални пространства, в които двамата се съпротивлявахме на тесногръдието на 70-те и 80-те години в България и си нашепвахме и крещяхме своите театрални пространства... Трудни времена! Хубави времена! Огромното усилие да се прокара Мюлер за първи път в България. Репетициите, пот и кръв, но всички пияни от щастие..."

Близките й дариха цялото й творческо наследство на фонда на Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий".