Почина изтъкнатият специалист по инфекциозни и детски болести д-р Василка Зарчева

03.07.2025 24 часа
Василка Зарчева
Василка Зарчева

На 76 годишна възраст почина уважаваният и изтъкнат специалист по инфекциозни и детски болести д-р Василка Зарчева.

Д-р Зарчева имаше изключително важна роля по време на COVID-19 пандемията, когато заедно с д-р Ценка Георгиева- инфекционист, оглавиха COVID-19 отделението на УМБАЛ „Софиямед" и помогнаха за спасяването на хиляди животи.

Ще я помним винаги като всеотдаен лекар, професионалист и човек, мотиватор на младото поколение лекари, с част от които работеше по време на пандемията и беше за тях „пътеводител" в света на инфекциозните болести.

"Ръководството и екипът на УМБАЛ „Софиямед", както и всички лечебни заведения от групата на "БУЛФАРМА" поднасят своите най-искрени съболезнования на семейството и близките на д-р Зарчева. България изгуби един истински достоен и отдаден на професията и мисията лекар. Поклон пред паметта й и светъл път!".

Д-р Зарчева завършва медицина в МИ Пловдив. Има специалности по инфекциозни и детски болести. Започва своето професионално развитие като лекар по разпределение в болница в гр. Маджарово. Има над 40г. стаж като специалист по инфекциозни болести и детски болести в лечебни заведения в София, а през последните години е консултант към лечебните заведения към групата на „БУЛФАРМА" в София, Бургас и Велинград.

Била е началник на отделение за лечение на детски инфекциозни болести в СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров" ЕАД, гр. София.

Началник е на неонатологичното отделение в УМБАЛ „Света Анна", дълги години е и част от екипа на Отделението по детски болести и след това на Отделението по инфекциозни болести на същата болница. Била е и консултант на Acibadem City clinic УМБАЛ „Токуда".

От 2019 до 2022г. е част от екипа на COVID-19 отделението в УМБАЛ „Софиямед". От август 2022г. до началото на 2025г. консултира амбулаторни пациенти в ДКЦ „Софиямед", „Бургасмед" и „Велимед".

Има множество публикации, участия в конгреси и научни форуми в страната и чужбина. Сред най-известните й научни публикации са тези за Хламидия трихоматис при бебета, както и за Болестта на Кавазаки. Има издадена монография със 120 случаи на пациенти с Лаимска болест и описание на особеностите на болестта в страната.

Носител е на множество национални награди за принос в областта на инфекциозните и детски болести.