Наследниците на Леонардо

25.02.2025 Сима Владимирова
Леонардо да Винчи рисува автопортрета си на 63 г.
Леонардо да Винчи рисува автопортрета си на 63 г.

През май 1519 г. един мъж напуска френския град Амбоаз, разположен на река Лоара. Носи безценен товар - ръкописи, документи, дневници, скици и есета на току-що починалия Леонардо да Винчи. Това е Франческо Мелци, ученик и чирак на ренесансовия художник и изобретател, който е до него в последните години и е изпълнител на завещанието му.

36 месеца по-рано двамата заедно с близкия на маестрото Салаи (Джан Джакомо Капроти да Орено) са пропътували 1350 км от Рим до Амбоаз, прекосили са Алпите малко преди зимата, носейки цялото богатство на Леонардо - картините "Мона Лиза", "Света Ана с Богородица и младенеца" и дневници, скици, както и 2000 тома книги.

Поканата за заселването в града на Лоара идва лично от крал Франсоа I. Години по-рано предшественикът му Луи XII не успява да склони ренесансовия гений да се премести във Франция. Но в края на живота си той взема решение да замине, защото не се чувства комфортно в Рим. Да Винчи не може да издържи на конкуренцията с по-младите Микеланджело и Рафаело, поръчките към него намаляват въпреки приятелството му с Джулиано ди Медичи, брат на новия папа Лъв X (Джовани ди Медичи).

Така Леонардо се озовава в Амбоаз като главен кралски художник и изобретател при 22-годишния Франсоа I, който цени изкуството и привлича много талантливи артисти. Младият крал ухажва флорентинеца 12 месеца след първата им среща в Болоня, на която присъства и папа Лъв X. Когато пристига в Амбоаз, за удобството на маестрото е пригоден замъкът "Кло Люсе". През прозореца на спалнята на Леонардо се открива гледка към кралския дворец, който е на около 500 метра.

Сюзеренът дотолкова е запленен от личността на Да Винчи, че за да може да ходи при него по всяко време, е заповядал да се построи подземен тунел между двата палата. Големият спор на историците днес е бил ли е Франсоа I на смъртния му одър. Застъпниците на отрицателния отговор казват, че в този ден е роден вторият син на краля и че той е издал прокламация в Сен-Жермен ан Ле, на 2 дни път оттам. Други обаче твърдят, че прокламацията е подписана от канцлера, а биографът на гениалния художник Джорджо Вазари отива още по-далеч. Той описва в книгата си как Леонардо взел последно причастие от свещеник, разказал научно на Франсоа I за отслабените си кръвоносни съдове и сърдечна недостатъчност, получил гърчове и издъхнал в ръцете на краля.

Всички изследователи на Ренесанса знаят, че във възхитата си по големия художник и изобретател Вазари често преминава границите на достоверността. Но красивата му история е запечатана от множество художници, между които и Жан-Огюст Доминик Енгър.

На смъртния одър на маестрото със сигурност са помощникът му Франческо Мелци, свещеникът от църквата "Сен Дени" в Амбоаз и двама францискански монаси. Настъпва моментът да се отвори завещанието, което е написал седмица по-рано. Най-известната картина на Леонардо - шедьовърът "Мона Лиза", вече е в покоите на краля.

Кога е осъществена сделката, през какви ръце минава тази и другите картини на Леонардо, каква е съдбата на неговите наследници и кой купува платно на Да Винчи за 450 милиона долара, четете в брой 1/2025 на сп. "Космос".