Батето - от физкултурата до културата и обратно

30.04.2022 Гeорги Банов
Снимки Личен архив и БНТ
Снимки Личен архив и БНТ

"Мнозина имаха неговите възможности. Но само той - хъса да промени нещата. Това е Иван Славков. Човек с огромно сърце, невероятен пич", казва Иван Тенев, съкрушен от смъртта на Батето на 1ви май 2011 г.

Поклонението показа, че за много българи той не е само зетят на Тодор Живков, а нещо повече. Може би заради това, че наистина използва възможностите в живота, за да сподели радостта от него с другите.

"Аз обичам хората. Първо - никой не ми е длъжен. Второ - на мен животът ми даде всичко", пише на некролога му. Любимият му израз.

Иван Борисов Славков е роден на 11 май 1940 г. в София на улица "Пиротска". Преносен е с 12 дни, за което както винаги майтапеше майка си Катя. 

Баща му Борис е лекар, починал прекалено рано. Един от най-обичаните хора в квартала. Този, в който е събрана цялата история на България с имената на улиците - едновремешната Коньовица. Батето обичаше да се шегува, че осем пъти са сменяли името на родната му улица.

Описват баща му като уникален човек. Преди 9 септември 1944 г. той лекувал нелегалните комунисти. След това те дошли и се настанили в апартамента му. Заради това майка му в крайна сметка го продала.

"Махалата ме кали. Това бе най-голямата школа. Правил съм всичко. В крайна сметка един приятел Ари, който е арменец, ме викна във водната топка. И така влязох във физкултурата. После преминах към културата, за да се върна отново", обяснява Батето в автобиографията си.

Той играе за "Септември", смятано за най-доброто дружество в София, защото останалите само крадели от него. Стига и до националния отбор. "Вземаха ме, защото само аз можех да стрелям с лявата ръка", скромно допълваше Славков. Истината обаче е, че той е бил един от най-добрите в този спорт.

Трите брака на бонвивана

Батето освен спортист е и доста добър студент. Учи във ВМЕИ "Ленин", специалност двигатели с вътрешно горене. Тогава да си спортист е нещо различно, все едно си от елита. Така Славков попада в компанията на първата си съпруга Светла, стюардеса в БГА "Балкан". Всъщност тогава тръпката му е Емилия, дъщеря на дипломат от кариерата. В същата компания са и Людмила Живкова и нейният първи съпруг Любо, бащата на дъщеря й Евгения.

Трагедия обаче оставя Батето вдовец само на 25 години. Самолетът на Светла се разбива и тя загива. Горе - долу по това време бракът на Людмила също се разпада и тя се развежда.

"След това се събрахме. По ирония на съдбата и двете ми първи сватби бяха в бившия ресторант "Варшава", обяснява Славков.

С Людмила правят сватбено пътешествие с кола из Европа. И до последния си ден Славков твърдеше, че дъщерята на Живков нито е отровена, нито се е самоубила. Всичко дошло от усложнения след претърпяна катастрофа.

Тя обаче разкрива за него Япония и Китай и тяхната древна култура. Никога не я е наричал по друг начин освен Мила.

Единственото му дете е Тодор. Когато той се родил, Иван изгубил на бас няколко кашона коняк "Плиска". Ловял басове наляво и надясно, че никой няма да познае как ще кръстят внука на Тодор Живков. И в крайна сметка всички познали.

Последната му съпруга е Валя. 

Батето има и доста странно предложение за брак. Когато има проблем с властите след 10 ноември, от САЩ му звъни певицата Мариана Трайчева, която му заявява, че е готова да се върне, да се вземат и така да го изведе от България. Защото тя вече е американски поданик.

Има обаче жени, които никога не е напускал. Това са майка му, сестра му и вечната му секретарка Буба.

Сексуално насилие

"Сам не знам как съм преживял това сексуално насилие. Всички искаха да преспят с мен", казва Батето. Но признава съвсем малко изневери. Едната е по време на драматичния полет на Георги Иванов, когато за разлика от него се скачил с очарователна рускиня два пъти. В спомените си пък споделя, че сестрата на Стефан Данаилов Росица е била бременна от него.

Всички искат да приличат на зетя на Първия. "Когато започнах да играя тенис на "Левски", цялата телевизия започна да играе тенис. Младата интелигенция - също. Като подкарах ските активно и се разчу - всички започнаха. А художникът Течи - Стоян Стоянов, лека му пръст, казваше: Бате, добре, че не те направиха председател на Червения кръст или на Гражданска отбрана, защото всички щяхме да търчим с противогази!", спомня си Славков.

Колко е силна властта, той разбира на един обяд с Мара Малеева. Съпругата на Тодор Живков отговаря за писмата и чете всяко, което е пуснато до първия държавен ръководител.

По това време в София са забранени семките, защото мърсели града. И в един момент Мара Малеева чете писмо от 10 семкаджии. Стига и до култовия момент, в който те пишат - “А какво му е на Ваньо? Нашето момче, семкаджийчето. И зет ви стана, и за инженер се изучи.” И прихва да се смее. Указът е отменен. А Батето наистина въртял такъв бизнес като млад. Любимият лаф на Тодор Живков в такъв момент бил, че няма шофьор, който да не знае как се кара на задна скорост.

Славното време на БНТ

Славков престоява в БНТ точно 10 години. Колкото и смешно да звучи - от 1 април 1972 година до 1 април 1982 година. "Не ме назначи Тодор Живков. Други ме харесаха", признава Батето.

И се захваща за работа. Сега всички си спомнят за т. нар. “славно” време на единствената телевизия. "Това обаче попречи на водната топка. В един момент половината национален отбор работеше в телевизията и нямаше кой да играе", с усмивка казваше Славков.

Той направо променя коренно работата. И най-вече вдига невероятно нивото на заплащането на хората. Въвежда хонорарите. Прибира всички свестни журналисти. Вече е натрупал практика в "Труд" и "Работническо дело".

"По хълмовете на времето" и "Всяка неделя" са две от предаванията, които завинаги променят облика на телевизията. Любими за поколения напред. Никой не му е правил проблем, за да не ядоса тъста. "А той, горкият, не знаеше какви ги върша", обясняваше Батето. Той събира невероятния дует Кеворк Кеворкян и Янчо Таков.

Славков е човекът, който урежда и гостуването на знаменития театър "Таганка" с Владимир Висоцки в София. Завежда Людмила Живкова лично на тяхно представление и тя е направо очарована.

Историята на прякора

“Батето” става запазена марка за Славков. Мнозина смятат, че всичко това е заради тези, които са се натягали на зетя на Първия. И го измислили, за да му се харесат.

Историята обаче е съвсем прозаична. Когато става генерален директор на БНТ, една от племенниците му отива на "Сан Стефано" и е спряна от милиционера с въпроса къде отива. "Да видя батко", отговаря момичето. "Кой е той?", пита униформеният. В този момент генералният директор излиза по работа. И пред всички на пропуска девойката изтърсва натъртено - “Ето го батко!” И това му се лепва за цял живот.

Слабостта му към жените е основната причина за смяната. Слуховете достигат до ушите на тъста му и той взема решение. "През целия ми живот само веднъж ми е правил забележка и беше заради една секретарка в телевизията", обяснява Батето.

Влак за генерала

Георги Йорданов е човекът, който измисля новата работа на Батето - да стане председател на олимпийския комитет. Там се разпорежда легендарният генерал Владимир Стойчев, една от най-големите фигури в българския спорт и българската армия.

Като шеф на Комитета по култура Йорданов предлага на генерала да стане почетен председател, а да остави оперативната работа на Славков. И когато през 1987 година Батето трябва да бъде избран в МОК, се организира специална влакова композиция до Истанбул. Генерал Стойчев е в собствен вагон.

На сесията представя младия си заместник с думите: "Не го гледайте, че е още зелен, той вече е узрял." Така Батето става пожизнен член на най-могъщата спортна организация.

По времето на Славков българският спорт достига до невероятни висини, върхът от които е олимпиадата в Сеул, когато се класираме на шесто място по медали. Невиждано до момента и вероятно неповторимо в бъдеще - 10 златни, 12 сребърни и 13 бронзови медала.

Батето бе готов на всичко в името на спорта. В Сидни три дни не спа, за да уреди проблема с изваждането на щангистите от турнира заради положителни проби. "И след това още един да намерим Алан Цагаев. А той запил с руснаците и никой не му е виждал физиономията. Накрая го биха по лично тегло, защото бе нашишкавял повече от необходимото", смееше се тогава Славков. Бори се до последно и за Руми Нейкова, когато съдиите изкривиха фотофиниша, за да не стане българката олимпийска шампионка. Заради това на поклонението не отсъства нито един златен медалист от олимпиада.

Арест заради пушката на Панчо Вия

Арестът ми бе под диктовката на Андрей Луканов. Това са думите на Славков. "Чрез мен искаха да ударят Тодор Живков. Бяха преровили дори и кошчетата в олимпийския комитет", обясняваше той. Лично главният прокурор Иван Татарчев води операцията. След това му се извини и дойде лично на 60-ия му юбилей.

Обвиненията са доста сериозни - притежание на незаконно оръжие и злоупотреби в особено големи размери с държавни средства. "Колекцията ми бе напълно законна. По всички правила. Но вероятно съм искал да вдигна въстание и заради това ми я отнеха. След това изведнъж се оказа, че е претопена. А имах пушката на знаменития мексикански бунтовник Панчо Вия. Лично в Казанлък я възстановиха. Сигурно струва милиони", обясни Батето след края на процеса срещу него.

Славков пази до последно копие от ключа от килията, в която лежи. Копие му прави лично шефът на Централния затвор.

Не трите пушки и двата пистолета са истинската страст на Батето, а филателията. Той притежаваше една от най-уникалните колекции в държавата. Продаде я, за да си направи къщата на улица "Хан Омуртаг".

След като му връщат паспорта, Батето заминава за сесия на МОК в Швейцария. Всички смятат, че ще остане там и ще харчи парите, които е натрупал. Но той се връща. "Няма какво да правя там. Първо ми е скучно, и второ, вече съм бил зад решетките. То сефтето е трудно", обяснява Батето.

Марката “Иван”

"Шеф Славков". Това бе една от паролите, които могат да отворят всяка една врата в спорта. Независимо на какво ниво. Дори и в клуба на МОК, който бе за богоизбрани.

На неговата маса сядаха всички - от гръцкия крал Константин до принца на Монако Албер. И говореха уважително за Батето. Но пък след смъртта му именно МОК бе единствената спортна организация, която се скри. ФИФА и УЕФА обаче пратиха съболезнования. "Този човек никога няма да бъде забравен", категоричен бе Мишел Платини.

Сеп Блатер му бе толкова задължен, че дори след изключването му от МОК говореше с уважение за него.

"Нищо особено. Беше фалирала фирмата на ФИФА и на един конгрес в Мексико вече се бяха наточили да го сменят. И аз станах и предложих с аплодисменти да дадем още една година на Блатер, за да ни обясни точно за какво става въпрос. Използвах стар номер от социализма. И всичко сработи мигновено. След секунди цялата зала бе на крака, включително и тези, които готвеха преврата", обясни Батето.

Футболът

"Футболът е бам башка работа". С тази фраза президентът на БФС Иван Славков обяснява отношението си към подопечния му спорт.

Преди един изборен конгрес той обясни пред медиите: “В БФС за близо пет години не излъгах никого. Когато бях председател на “Левски”, за пет години спечелихме шампионската титла по футбол четири пъти и май три пъти купата. Като имахме проблеми с някой мач, се обаждах на първия секретар на партията и всичко бе готово. А сега за пет години имаме четири шампиона - "Литекс", ЦСКА, "Славия", "Левски". По-голяма обективност от това, здраве му кажи.

Тайните мисии

Мнозина разбраха доста късно, че Славков е един от хората, които успяха да накарат Муамар Кадафи да пусне медицинските ни сестри под домашен арест и да даде гаранции, че смъртните присъди няма да бъдат изпълнени. Доказателство е златен часовник с лика на либийския лидер, който му е подарен в прословутата палатка в пустинята. Тогава Батето подписва договор за сътрудничество с либийския олимпийски комитет, чийто председател е синът на Муамар Сейф ал Ислам.

Иван Славков икога не е криел, че се познава лично с хора като Фидел Кастро, Саддам Хюсеин, отново покрай сина му Удай, и с почти всички лидери от бившия съветски блок.

"Тодор Живков ме включваше в почти всяка делегация в чужбина. Как да не познавам тези хора", дивеше се той.

Тези връзки му донесоха обвинения в трафик на оръжие от страна на Андрю Дженингс, който впоследствие го нокаутира с филма "Да купиш игрите".

Войната на Батето с Америка бе пословична през последните години от живота му. Славков открито подкрепи Ирак във войната, която бе обявена на Саддам Хюсеин, и оглави дружеството за приятелство с народа на тази страна. Изцепи се, че САЩ е само един полигон и американците могат да му кацнат единствено на самолетоносача.

Неосъществените мечти

Много искаше да получи разрешение да се направи алея или музей на олимпийската слава. Това се бе превърнало в неговата мисия. Искаше от Спортната палата до "Васил Левски" да има стени, върху които да се изпишат спортните герои на България.

Другата му голяма мечта бе да докара в София олимпийските игри. И ако беше успял, столицата щеше да изглежда по друг начин. Не стана заради двойните стандарти в МОК. София два пъти бе пренебрегната за сметка на селцата Лилехамер и Албервил.