„Вечен календар“ на 162 години предрича война и убийства, „падение на едно царство“, големи данъци, много неправди и несъгласия между приятели и братя през 2022 година. Това каза за БТА д-р Сашка Бизеранова, етнограф във видинския регионален исторически музей / РИМ/.
„Вечен календар” от 1860 г. е издаден в Букурещ с помощта на видински учители, търговци и занаятчии. Според предсказанието му за 2022 година „ще владее планетата Венера, със зодията на Девите, в жилището на Меркурий, годината ще е много безплодна, гроздето или виното – малко, затова трябва навреме да се прибере. Началото на зимата - с много дъжд, средата - облачна, а накрая студена. Пролетта – дъждовита. Лятото - с големи пекове, а есента – студена, и много ще пострадат от очибол (болки в очите, очната ябълка, конюнктивит).
Тая година, заради онези, които плуват по море, ще бъде много полезна. И по примечанието (забележка, бележка) Димокритово, че ще се прилучат (ще станат, ще има) много войнства, боеве, сечове и убийства велики. Царете и князете ще отегчават поданиците си с данъци големи и различни неправди. Още се величаят много лоши и нищожни човеци. Непокорство ще има от поданиците към своя си цар. И падение на едно царство. При това ще се прилучат (ще има) много прения и несъгласия между приятели и братя“.
Най-любопитната част от книгата „Вечен календар“ е тази с предсказанията по години. Те са направени
на база подреждането на планетите спрямо Слънцето и
връзката им със зодиакалните знаци, уточнява Бизеранова. Всеки един цикъл от предсказания е от 28 години, след което има повторяемост, допълва етнографът. В книгата предсказанията са до края на ХХ век по години, след което започва новият повторяем цикъл от 28 години, като се запазва структурата на гадаене и предсказание по положението на планетите и на зодиакалните знаци.
Ако съдим по изминалия януари явно предсказанията отпреди 162 г. се сбъдват – „началото на зимата - с много дъжд, средата - облачна, а накрая студена“, цитира книгата Бизеранова и уточнява, че пълният текст на предсказанието е адаптиран към съвременния правопис и го представя пред читателите както е напечатан и без коментар.
Книгата е сред ценните експонати на отдел „Етнография“, съхранявани в РИМ-Видин, допълва Бизеранова. Тя е издадена в Букурещ през 1860 година, когато още в българските земи няма книгопечатане с помощта на възрожденци от големи български градове. Сред тях са имената на видински учители, търговци и занаятчии.
Експонатът е откупен от РИМ през 1999 г. и постъпва от видинчанина Иван Иванов, но е намерен в град Дунавци при неговата баба, разказва етнографът. До момента експонатът не е проучван основно, нито е публикуван. Книгата е на български език, има много рисунки, щампи, орнаменти и винетки по страниците. Ценна е и с това, че по страниците й има много приписки. От тях, ние съвременните хора, разбираме и добиваме представа за бита на хората, притежавали книгата, за техния живот, както и на спомоществователите – професиите , интересите им, именната система във Видинско и др. Откриват се и рисунки , правени по текстовете в книгата и по бележките на собствениците, допълва д-р Бизеранова.
Книгата е с дебела кожена подвързия, липсват няколко страници и е малък формат- 15 на 25 см. Интересна е и със своето съдържание, което включва няколко раздела : исторически събития, станали в България и света, бележити дати, които всеки трябва да почита и знае – отново за България и света. В отделени раздели има: родословие, месецослов, подвижни празници, писани зодиакалните знаци и вечен календар с предсказания и др. Специално място е отделено на съновник с гадания и с обяснителни и тълкувателни бележки , разказва Бизеранова.
На практика „Вечен календар” представлява хронологично една енциклопедия, която е особено ценна с информацията, която носи за света и България, притежанието й е било въпрос на чест, показвало е определен социален статус и просперитет на собственика й.
Д-р Сашка Бизеранова уточнява, че голямата й ценност се състои в това, че е една от първите книги на български език, във време, когато в България е непознато книгопечатането. В нея етнографи и историци намират информация за хората и бита им във Видинския край. На страниците на книгата се откриват имената на спомоществователите, които са дали пари, за да се издаде книгата и да я притежават. Общо във Видинско са попаднали 74 книги, но имената на хората за значително по-малко. Причината е, че някои от спомоществователите за купили по две и три книги, като срещу името е отбелязана и бройката закупени книги – в повечето случаи за наследниците им.
Отличава се един спомоществовател –търговец, който е закупил 5 книги от „Вечен календар”. От имената, записани като спомоществователи, етнографите са получили една пълна картина на съществуващия през 1860 г. видински еснаф. В него са преобладавали куюмджиите – златари, търговци, които са търгували основно с румънския град Брашов и са наричани брашовяни. Сред спомоществователите се откриват и имената на учители – възрожденци, и единствената жена, поръчала книгата – учителката Татияна, допълва Бизеранова.
Предсказанието от „Вечен календар“ за 2022 г. завършва, “че това ще е година на много войнства, боеве, сечове и убийства велики. На земята ще има непокорство от поданиците към своя си цар и ще падне едно царство, и ще има много прения и несъгласия между приятели и братя". Предсказанието отпреди повече от век и половина, за първите два месеца на 2022 г. като че ли се сбъдват, а дали ще се сбъднат за следващите 10 месеца предстои да разберем, каза още Бизеранова.